Close

Październik 6, 2017

Czy na pewno chcesz być wolna i niezależna?

Człowiek, bojownik o wolność, wędrował po górach. Zatrzymał się na nocleg w zajeździe. Zdumiał się, gdy ujrzał tam złotą klatkę, a w niej piękną papugę, która wciąż powtarzała „Wolność, Wolność!”.
A było to takie miejsce, że kiedy papuga powtarzała „Wolność!”, echo niosło je przez doliny, przez góry.
Człowiek pomyślał: widziałem wiele papug i myślałem, że one muszą chcieć uwolnić się z klatek… ale nigdy nie widziałem papugi, która przez cały dzień od rana do wieczora, kiedy idzie spać, woła o wolność. Ona ma ideę.
W środku nocy wstał i otworzył drzwi klatki. Właściciel spał mocno, więc szeptem powiedział do papugi:
– Teraz wyjdź

Był bardzo zaskoczony, że papuga trzyma się kurczowo prętów klatki. Mówił do niej raz za razem:
– Zapomniałaś o wolności?, no wychodź! Drzwi są otwarte, a właściciel mocno śpi; nikt się nie dowie. Fruń w niebo; całe niebo jest twoje.
Lecz papuga trzymała się tak kurczowo, tak mocno, że człowiek powiedział:
-O co chodzi? Zwariowałaś?

Próbował wyjąć papugę własnymi rękami, ale ona zaczęła go dziobać, jednocześnie krzycząc: „Wolność!, Wolność!”
Okryte nocą doliny odpowiadały echem. Ale człowiek był uparty, był bojownikiem o wolność. Wyciągnął papugę i wyrzucił ją w niebo; chociaż miał skaleczoną rękę, był bardzo zadowolony. Papuga atakowała go z całych sił, ale czuł wielkie zadowolenie, że uwolnił duszę. Poszedł spać.
Kiedy obudził się rano, usłyszał, jak papuga krzyczy: „Wolność!” „Wolność!”. Pomyślał, że pewnie papuga siedzi na drzewie albo na skale. Ale papuga siedziała w klatce. Drzwi były otwarte.

Z książki Osho „Wolność”

Opowieść skłania do refleksji. Często chcesz być wolna i niezależna od innych, ale czy na pewno?
Czasami zależność od kogoś może dawać poczucie bezpieczeństwa. Dlatego możesz się siebie zapytać czy  wolę być zależna od kogoś lub czegoś i mieć złudne poczucie bezpieczeństwa czy jednak wybieram wolność i zaufanie?
Druga refleksja jaka do mnie przychodzi to, to że czasami może próbujesz pomagać na siłę, nie widząc tego, że druga osoba tego po prostu nie chce 🙂

Z Miłością, Anabelle Sanchez

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

DARMOWY EBOOK